Festival dechových hudeb gminy Krzyzanowice 2018

Náš orchestr si přivezl stříbrné ocenění z festivalu

Dne 10. června se orchestr zúčastnil Festivalu dechových hudeb gminy Krzyzanowice, na který se dlouho připravoval. Soutěžní část proběhla v Bohumíně a nesoutěžní přehlídka jednotlivých účastníků pak v polském Tworkowě. Začátek byl pro nás organizačně náročný, neboť část muzikantů ještě těsně před soutěží vystupovala v našem kostele sv. Petra a Pavla na mši pro místní hasiče, a tak jsme doufali, že provoz na cestách nám bude přát a vše stihneme. V tomto ohledu vše běželo jako po másle, nicméně v Bohumíně jeden z muzikantů přišel na to, že v tom spěchu zanechal svůj hudební nástroj v autě na parkovišti před hradeckým kostelem. Kolegialita mezi muzikanty je ale naštěstí velká, a tak nám před námi vystupující Hornická kapela ze Stonavy nástroj vypůjčila a mohli jsme na jeviště nastoupit v plné sestavě.

Repertoár na soutěž se skládal z povinné skladby Spanish fire, a námi zvolených kusů, které charakterizují nynější směřování orchestru - Kabaret ze stejnojmenného muzikálu, I Dreamed a Dream z muzikálu Bídníci a Vzhůru k výškám z filmu S tebou mě baví svět. Že jsme tímto výběrem zaujali nejen porotu, jsme zjistili asi o týden později...

Jelikož jsme si již minule přivezli ze soutěže druhé místo, příliš jsme si od výsledků neslibovali, přeci jen jsme si říkali, že nás porota už zná, a dá přednost jiným kapelám, navíc povinná skladba byla skutečným oříškem. Nakonec jsme stříbrnou pozici obhájili, což nás velice potěšilo. Na závěr bychom rádi poděkovali městu Hradec nad Moravicí za finanční podporu, z níž byly uhrazeny cestovní náklady.

O našem orchestru v Českém rozhlase

Že jsme naše město reprezentovali skutečně se ctí, svědčí ohlas, jaký naše vystoupení nakonec mělo. Soutěže se totiž zúčastnil i moderátor Českého rozhlasu Ostrava Artur Kubica, kterého jsme natolik zaujali, že nám věnoval vstup ve svém pořadu Chaloupka strýčka Artura.

A tohle o nás řekl:

"Minulou neděli jsem byl na Festivalu dechových hudeb v Bohumíně a polském Tworkowě. Je to kousek za hranicemi, takže žádné velké cestování a příjemná muzika. Ale, co jsem tam viděl:

Přijel tam Dechový orchestr z Hradce nad Moravicí. A já ten orchestr znám, protože jsem ho jednou nebo dvakrát uváděl tady v Ostravě na Kuřím Rynku asi před deseti lety. A tenkrát, když začali hrát, tak jsem se Vám až polekal, protože už při prvních tónech té dechovky na mne dýchly stařičké skladby minulého století tak někdy ze sedmdesátých let, a i ten Kuří Rynek tou muzikou té dechovky Hradec nad Moravicí jakoby zešedl.

Jenže, co se Vám od té doby nestalo... Tak mají nového kapelníka, mají novou zpěvačku, mají úplně obměněný repertoár, a na té soutěži v Bohumíně, kde se hrála i povinná skladba pro všechny soutěžící orchestry, a ta byla velice těžká - Španělský oheň se to jmenovalo, tak už z toho názvu musíte tušit, že se tam každá kapela projevila! No tak ten Hradec nad Moravicí získal druhé místo a předběhl i Hornickou kapelu ze Stonavy, za kterou hraji já na trubku. Tak z toho je vidět, že když se dá dohromady parta muzikantů a do čela si posadí kapelníka s moderním myšlením, tak se z té dechovky plechovky stane živel na živly.

Takže pokud pojedete někam na Opavsko a bude tam vystupovat Dechový orchestr z Hradce nad Moravicí, tak to stojí za to!"

A za tato pochvalná slova mu mockrát děkujeme a doufáme, že se všichni přijdete přesvědčit, že má pravdu!